hamnglogo

Om föreningen och styrelsen

Föreningens fastighet är belägen i centrala Karlstad, c:a 100 meter nordväst om centralstationen. Den är byggd 1960, är sex våningar hög och försedd med hiss. Här finns 36 lägenheter i två uppgångar. Lägenheterna är fördelade på 12 st 2-rummare och 24 st 3-rummare. Till fastigheten hör 21 parkeringsplatser och 6 garage.

I fastigheten finns kabel-TV från Sappa, som ingår i medlemsavgiften. Kanalplan för Sappas TV-utbud finnshär.

Sedan 1 oktober 2007 betalar föreningen kostnaden för bredband 100 Mbit/s och grundavgiften för telefoni via Bredbandsbolaget. Medlemmarna betar bara för de telefonsamtal de gör. Kontakta Bredbandsbolaget för villkor. Medlemmarna kan mot en avgift (april -15) på 79:-/månad teckna avtal om en höjning till 250 Mb hastighet istället. Kontakta Bredbandsbolaget på 0770 - 777 000.

Vi har ett övernattningsrum med en bäddsoffa och med tillgång till dusch och toalett. Medlemmarna kan hyra rummet mot en avgift. Kontakta vicevärden.

I bottenvåningen finns ett hobbyrum, som medlemmarna har tillgång till. Där kan man göra småreparationer, måla, snickra o s v. I hobbyrummet finns ett mindre urval verktyg, som skall stanna där.Nyckeln till hobbyrummet finns att låna hos vicevärden.

Utanför hobbyrummet finns föreningens "bibliotek". Där kan du låna och lämna böcker.

Alla lägenheter har inglasad balkong. Lägenhetsdörrarna är Dalocs säkerhetsdörrar av EU-klass MK3. Tänk på att berätta om säkerhetsdörren när du tecknar hemförsäkring, vilket alla skall ha, eftersom en del bolag då ger rabatt på premien.

Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Dina Försäkringar Värmland. Föreningen har även tecknat och betalar en extra bostadsrättsförsäkring hos detta bolag för medlemmarna. Denna försäkring gäller för försäkringsärenden mot föreningen och andra medlemmar.

Medlemmarna och medlemmar i deras hushåll har också automatiskt en olycksfallsförsäkring för olyckor som händer i föreningens gemensahetsutrymmen. Denn försäkring ingår i vår fastighetsförsäkring. Villkoren finns här. pdf

Föreningens ekonomiska förvaltningen och hyresavier sköts av Vänerförvaltning, Bryggaregatan 7, 653 40  Karlstad. Telefon 054 - 20 35 35.

Föreningen har anslutit sig till Huskurage - en policy vid oro för våld i nära relationer. Mer information finns här.

Uppdrag Namn Telefon E-post
Ordförande Torbjörn Malmeström 0703 - 16 23 55  
Sekreterare Anita Eriksson 054  - 21 12 84
Ledamot/
vicevärd
Lars Lindström 054 - 21 22 21
0733 - 14 37 10

Ledamot Ulf Borg 0703 - 41 41 77
Ledamot Soleig Karlsson 054 - 21 37 95
Supleant Klaus Pedersen    
Supleant Per Fogelberg
   

E-post till föreningen

 

 


Större åtgärder under senare år

2017 31/1 togs bergvärmen i drift och fjärrvärmen kopplades bort. Bytt ut samtliga motorvärmaruttag mot uttag som manövreras via internet och/eller app i mobiltelefonen.
2016 Nytt stort torkskåp i tvättstugan. Nya garagedörrar med fjärrkontroll. Målat sockeln. Börjat installerat bergvärme.
2015 Bytt takbeläggning till svart plåt och monterat totalt 277 solceller på taket och gaveln. Panelerna har en total yta på 457 moch togs i drift 2015-05-25.
2014 Målat alla fönster i bottenvåningen. Satt upp  brandfiltar vid brandsläckarna. Satt automatisk stängning på dörrarna mellan A och B vid rökutveckling. Nya brandvarnare trappuppgångarna. Installerat nya vattenmätare.
2013 Bytt ut alla tre tvättmaskinerna i tvättstugan. Satt upp brandsläckare mellan våningsplanen och utanför tvättstugan.
2011 Bytt från ComHem till Sappa som leverantör av kabel-TV. Målat om trapphusen och muren mot grannhuset på framsidan. 
2010 Satt in nytt torkskåp i tvättstugan och lagat det gamla.
2009 Gjort om cykelrummet till kombinerat cykelrum och miljöstation. Plomberat sopnedkasten och börjat sopsortering.
2008 Bytt varm- och kallvattenledningarna till köken. Gjort energibesiktning. Resultatet anslaget i entréerna och finns härKommunen meddelad.
2007 Tecknat avtal med Bredbandsbolaget om gruppanslutning. Anslutningen innebär, att medlemmarna får tillgång till gratis 250 Mbits/s bredbandsuppkoppling via fiber. Dessutom ingår telefon utan grundavgift. Endast samtalen betalas. Radonmätning utförd med godkända resultat. Kommunen meddelad.
2006 Stambyte badrummen. Kaklat, satt in handduktstork och golvvärme samt bytt sanitetsporslin i badrummen. Köksavloppen relinade. Dragit nya elledningar samt satt in nya elcentraler med jordfelsbrytare i lägenheterna.
2004 Föreningen gått över till gemensamt inköp av el, med individuell debitering för varje lägenhet.
2003 Färdigställt ett gästrum i källaren med tillgång till dusch och toalett.
2002 Bytt ut lägenhetsdörrarna till Dalock´s säkerhetsdörrar av EU-klass MK3 utan brevinkast. Satt upp postfack i entréerna.
2001 Evakueringsfläktarna på vinden utbytta och spiskåpor installerade i lägenheterna. PCB-kontroll utförd. Ingen PCB funnen i fastigheten. Kommunen meddelad.
1998 Bytt fönster i lägenheterna. Bytt ut bottenplattorna till balkongerna samt infästningarna. Glasat in balkongerna. Putsat fasaden.
1960 Husett byggdes - första inflyttningen september 1960. En 3:a på 68 kvadrat kostade 6.000:- i inköp och hyran var 236:35/månad

© 2003 - Brf Hamngatan 32
    652 25 Karlstad